Skip to Content

Director of Schools & Chairperson of School Boards

School Systems Director of Schools Chairperson
ANDERSON COUNTY Mr. Larry Foster John Burrell
Clinton Ms. Vicki Violette Tim Bible
Oak Ridge Dr. Thomas Bailey John Smith, Jr.
BEDFORD COUNTY Mr. Ed Gray Barry D. Cooper
BENTON COUNTY  Mr. Randall Robertson Joey Cooper
BLEDSOE COUNTY  Mr. Phillip Kiper Sue Everett
BLOUNT COUNTY  Mr. Rob Britt Chris Cantrell
Alcoa Mr. Tom Shamblin Mickey  McClurg
Maryville Ms. Stephanie Thompson Carolyn McAmis
BRADLEY COUNTY  Mr. Johnny McDaniel David Kelley
Cleveland Dr. Frederick I. Denning Peggy Pesterfield
CAMPBELL COUNTY Ms. Sharon Rideour Eugene Lawson
CANNON COUNTY  Ms. Barbara Parker Randy Gannon
CARROLL COUNTY  Ms. Charlotte W. Tucker Harold McLain, Jr.
+Hollow Rock-Bruceton Mr. Rod Sturdivant Sondra Kee
+Huntingdon Ms. Pat Dillahunty Lee Carter
+McKenzie Mr. Lynn Watkins John Austin
+South Carroll Ms. Diana Collins Marty McKnight
+West Carroll Mr. Eric Williams Jimmy Halford
CARTER COUNTY  Dr. Shirley Ellis Daniel Holder
Elizabethton Mr. Edwin C. Alexander Matt Cooter
CHEATHAM COUNTY  Ms. Dianne Williams Chris Spiegel
CHESTER COUNTY  Ms. Cherrie Pipkin Dwain Seaton
CLAIBORNE COUNTY  Ms. Connie Holdway Michelle Huddleston
CLAY COUNTY  Mr. Donnie Cherry Richard Roberts
COCKE COUNTY  Mr. Manney Moore Pat Proffitt
Newport Mr. Steve Thompson Charlotte Mims
COFFEE COUNTY  Mr. Kenneth Casteel Jimmy Sain
Manchester Dr. Prater Powell John Mayberry
Tullahoma Dr. Dan Lawson Rosie Graham
CROCKETT COUNTY  Mr. Eddie Whitby Jasper Taylor
Alamo Ms. Reesha G. Black Craig Laman
Bells Mr. Charlie Williams Gary Emison
CUMBERLAND COUNTY  Ms. Aarona Vanwinkle Shirley Parris
DAVIDSON COUNTY  Dr. Jesse Register David Fox
DECATUR COUNTY  Dr. Michael Price Robert Bibbs
DEKALB COUNTY  Mr. Mark Willoughby W.J. Evins
DICKSON COUNTY  Mr. Johnny Chandler Tim Potter
DYER COUNTY  Dr. Dwight L. Hedge Ross Maldonado
Dyersburg Mr. Lloyd W. Ramer Randy Prince
FAYETTE COUNTY  Dr. Cedrick Gray Ricky Hoskins
FENTRESS COUNTY  Mr. Mike Jones Gary Tinch
FRANKLIN COUNTY  Dr. Rebecca Sharber Mike Cunningham
GIBSON COUNTY  ………………. ……………….
Humboldt Mr. Steve Bayko Thomas Porter
+Milan Dr. Mary Reel Jimmy Copous
+Trenton Ms. Sandra Harper Dr. Mark Harper
+Bradford Mr. Dan Black Don Lannom
+Gibson Co. Special Mr. Robert Galloway Sara Meals
GILES COUNTY  Mr. Tee Jackson Beverly Murrey
GRAINGER COUNTY  Mr. Edwin Jarnagin Darrell Livesay
GREENE COUNTY  Dr. Vicki Kirk Kathy Crawford
Greeneville Dr. Lyle Ailshie Jerry Anderson
GRUNDY COUNTY  Mr. Clay Newsome Rose Rust
HAMBLEN COUNTY  Dr. Dale Lynch Janice Haun
HAMILTON COUNTY  Dr. Jim Scales Kenny Smith
HANCOCK COUNTY  Mr. Mike Antrican David Jones
HARDEMAN COUNTY  Dr. Donald Hopper Terry King
HARDIN COUNTY  Mr. John O. Thomas Mike Pitts
HAWKINS COUNTY  Ms. Charlotte Britton Charles Fuller
Rogersville Ms. Sherry Terry Frank Testerman
HAYWOOD COUNTY  Mr. Marlon King Harold Garrett
HENDERSON COUNTY  Mr. Steve Wilkinson Jim Grant
Lexington Mr. Joe T. Wood Robert Helms
HENRY COUNTY  Mr. Sam Miles  Tricia Reimold
+Paris Mr. Mike Brown Richard Edwards
HICKMAN COUNTY  Dr. Jerry Nash Jackie Deitmen
HOUSTON COUNTY  Ms.  Cathy Harvey Tommy Beechum
HUMPHREYS COUNTY  Mr. Jimmy Long Gene Trotter
JACKSON COUNTY  Mr. Joe D. Barlow Mark Brown
JEFFERSON COUNTY  Dr. Charles Edmonds Anne Marie Potts
JOHNSON COUNTY  Mr. Morris Woodring Howard Carlton
KNOX COUNTY  Mr. James McIntyre Indya Kincannon
LAKE COUNTY  Ms. Amy Floyd Regina Moore
LAUDERDALE COUNTY  Mr. Joey Hassell Cynthia Glenn
LAWRENCE COUNTY Dr. Bill Heath Kay Dotson
LEWIS COUNTY  Mr. Benny Pace Mike Hinson
LINCOLN COUNTY  Dr. Wanda Shelton Jerry Pendergrass
Fayetteville Dr. Janine Wilson Mark Clark
LOUDON COUNTY  Mr. Wayne Honeycutt Bobby Johnson, Jr.
Lenoir City Mr. Wayne Miller Rick Chadwick
MCMINN COUNTY  Mr. David Pierce Pat Chester
Athens Dr. Craig Rigell Michael Bevins
Etowah Mr. David Green Jeff Williams
MCNAIRY COUNTY Mr. Charles Miskelly Frank Lacey
MACON COUNTY  Mr. Dan Hampton Stephen Walton
MADISON CO. Dr. Nancy Zambito Joe Mayes
MARION COUNTY  Mr. Mark Griffith James Poston
+Richard City Mr. Stan Mannon Bill Norman
MARSHALL COUNTY  Mr. Roy Dukes Ann Tears
MAURY COUNTY  Mr. Edward E. Hickman Shaw Daniels
MEIGS COUNTY  Mr. Don Roberts Christopher Clark
MONROE COUNTY  Mr. Mike Lowry W. Larry Stein
Sweetwater Dr. S. Keith Hickey Richard Rowe
MONTGOMERY COUNTY Mr. Michael Harris George Giles
MOORE COUNTY  Mr. Chad Moorehead David Camp
MORGAN COUNTY  Dr. Edd Diden Terry Armes
OBION COUNTY  Mr. David W. Huss Roger Williams
Union City Mr. Gary L. Houston Glenda Caudle
OVERTON COUNTY  Mr. Matt Eldridge Dolphus Dial
PERRY COUNTY  Mr. Gil Webb Martha Sharp
PICKETT COUNTY  Ms. Dianne Elder John Reagan
POLK COUNTY  Mr. James Jones Jayson Lamb
PUTNAM COUNTY  Dr. Kathleen M Airhart David McCormick
RHEA COUNTY Mr. Jerry Levengood Bill Graham
Dayton Mr. Richard L. Fisher Bob Vincent
ROANE COUNTY  Dr. Toni McGriff Mike Miller
ROBERTSON COUNTY Mr. Dan Whitlow Stoney Crockett
RUTHERFORD COUNTY Mr. Harry Gill Mark Byrnes
Murfreesboro Dr. Linda Arms Gilbert Mary Wade
SCOTT COUNTY  Ms. Sharon Wilson Brian Strunk
+Oneida Mr. S. Henry Baggatt Nancy Williamson
SEQUATCHIE COUNTY  Mr. Johnny Cordell Charlie Rollins
SEVIER COUNTY  Dr. Jack A. Parton Mike Oakley
SHELBY COUNTY  Mr. John Aitken David Pickler
Memphis Mr. Kriner Cash Patrice Robinson
SMITH COUNTY Mr. Roger Lewis Shane Campbell
STEWART COUNTY  Dr. Phillip Wallace Billy Sexton
SULLIVAN COUNTY  Mr. Jubal Yennie Ron Smith
Bristol Mr. Gary L. Lilly Gwen Ellis
Kingsport Dr. Richard Kitzmiller Susan Lodal
SUMNER COUNTY Mr. Benny Bills Michael Fussell
TIPTON COUNTY  Dr. Tim Fite Rodney Eubank
TROUSDALE COUNTY  Mr. Clint Satterfield Kim Chumley
UNICOI COUNTY  Ms. Denise H. Brown Pascal Bailey
UNION COUNTY  Mr. Wayne Goforth Brian Oaks
VAN BUREN COUNTY Mr. Michael R. Martin Ricky Walling
WARREN COUNTY  Mr. Jerry Hale Mike Holland
WASHINGTON COUNTY  Mr. Ronald Dykes Eric Barnes
Johnson City Dr. Richard Bales Kathy Hall
WAYNE COUNTY  Ms. Wanda Johnston Joe Treece
WEAKLEY COUNTY  Mr. Randy Frazier Dr. Gordon Morris
WHITE COUNTY  Ms. Sandra Crouch Barbara Jared
WILLIAMSON COUNTY  Dr. Mike Looney Patricia Anderson
+Franklin City Dr. David Snowden Sherry Badger
WILSON COUNTY  Mr. Mike Davis Teddy Cook
+Lebanon Dr. Sharon Roberts Steve Jones 

+Indicates Special School District