Skip to Content

Director of Schools & Chairperson of School Boards

School Systems Director of Schools Chairperson
ANDERSON COUNTY V. L Stonecipher John Burrell
Clinton Dr. Vicki Violette Tim Bible
Oak Ridge Dr. Tom Bailey John Smith, Jr.
BEDFORD COUNTY Ed Gray Barry D. Cooper
BENTON COUNTY  Randall Robertson Joey Cooper
BLEDSOE COUNTY  Clettis McDaniel Sue Everett
BLOUNT COUNTY  Alvin Hord Michael Treadway
Alcoa Tom Shamblin Harry “Mickey” McClurg
Maryville Stephanie Thompson Carolyn McAmis
BRADLEY COUNTY  Robert L. Taylor David Kelley
Cleveland Dr. Frederick Denning Dawn Robinson
CAMPBELL COUNTY Dr. Judy Carr Blevins Faye Heatherly
CANNON COUNTY  Edward L. Diden Tommy Hale
CARROLL COUNTY  Charlotte W. Tucker Harold McLain, Jr.
+Hollow Rock-Bruceton Rod Sturdivant Sondra Kee
+Huntingdon Lynn Twyman Lee Carter
+McKenzie Jim Ward John Austin
+South Carroll Diana Collins Ronnie Breeden
+West Carroll Eric Williams Jimmy Halford
CARTER COUNTY  Mr. Dallas Williams Bobby McClain
Elizabethton Edwin C. Alexander Matt Cooter
CHEATHAM COUNTY  Lynn Seifert Barry Breen
CHESTER COUNTY  John Pipkin Dwain Seaton
CLAIBORNE COUNTY  Dr. C. Eddie Shoffner Michelle Huddleston
CLAY COUNTY  Dr. Doug Young Richard Roberts
COCKE COUNTY  Larry B. Blazer Pat Proffitt
Newport David L. Bible Charlotte Mims
COFFEE COUNTY  Kenny Casteel Jimmy Sain
Manchester Dr. Prater Powell Susan Wood
Tullahoma Dr. Dan Lawson Vickie Shelton
CROCKETT COUNTY  Stan Black S. Jasper Taylor
Alamo Reecha G. Black Craig Laman
Bells Charlie Williams Gary Emison
CUMBERLAND COUNTY  Aarona Vanwinkle Shirley Parris
DAVIDSON COUNTY  Chris Henson Marsha Warden
DECATUR COUNTY  Dr. Michael Price Robert Bibbs
DEKALB COUNTY  Mark Willoughby W.J. Evins
DICKSON COUNTY  Charles R. Daniel Carl Buckner
DYER COUNTY  Dr. Dwight L. Hedge Ross Maldonado
Dyersburg Lloyd W. Ramer Randy Prince
FAYETTE COUNTY  Myles Wilson Ricky Hoskins
FENTRESS COUNTY  Mike Jones . Gary Tinch
FRANKLIN COUNTY  Dr. Charles Edmonds David Cook
GIBSON COUNTY  ……………….
Humboldt Garnett “Butch” Twyman Tara jones
+Milan Dr. Mary Reel Jimmy Copous
+Trenton Larry J. Ridings Dr. Mark Harper
+Bradford Dan Black Don Lannom
+Gibson Co. Special Robert Galloway Sara Meals
GILES COUNTY  Tee Jackson Kathy Norman
GRAINGER COUNTY  Terry Acuff Darrell Livesay
GREENE COUNTY  Dr. Joe Parkins Kathy Crawford
Greeneville Dr. Lyle Ailshie Jerry Anderson
GRUNDY COUNTY  Joel Hargis Ron Givens
HAMBLEN COUNTY  Dr. Dale Lynch Janice Haun
HAMILTON COUNTY  Dr. Jim Scales Kenny Smith
HANCOCK COUNTY  Mike Antrican David Jones
HARDEMAN COUNTY  Dr. Donald Hopper Terry King
HARDIN COUNTY  John O. Thomas Mike Pitts
HAWKINS COUNTY  Charlotte Britton Robert Stidham
Rogersville Sherry Terry Dan  Brooks
HAYWOOD COUNTY  George Chapman Patricia Gruenewald
HENDERSON COUNTY  Kip Reel Jim Grant
Lexington Joe T. Wood Robert Helms
HENRY COUNTY  Richard Kriesky Mike Dunkerson
+Paris Mike Brown Richard Edwards
HICKMAN COUNTY  Dr. Jerry Nash Jackie Deitmen
HOUSTON COUNTY  Cathy Harvey Tommy Beechum
HUMPHREYS COUNTY  Jimmy Long Gene Trotter
JACKSON COUNTY  Mr. Joe D. Barlow Mark Brown
JEFFERSON COUNTY  Doug Yound John Scarlett
JOHNSON COUNTY  Morris Woodring   Howard Carlton
KNOX COUNTY  Roy Mullins Karen Carson
LAKE COUNTY  Joey Hassell Tony Hutcheson
LAUDERDALE COUNTY  Philip Jackson Eva Drain
LAWRENCE COUNTY Dr. Bill Heath Kay Dotson
LEWIS COUNTY  Benny Pace Mike Hinson
LINCOLN COUNTY  Dr. Wanda Shelton Jerry Pendergrass
Fayetteville Bill Evans Jimmy Bills
LOUDON COUNTY  Edward Headlee Bobby Johnson, Jr.
Lenoir City Wayne Miller Mike Henline
MCMINN COUNTY  Dr. John Forgety Pat Chester
Athens Dr. Craig Rigell Michael Bevins
Etowah Mr. David Green Jeff Williams
MCNAIRY COUNTY Charles Miskelly Frank Lacey
MACON COUNTY  Darrell Law Mike Marshall
MADISON CO. Dr. Nancy Zambito Joe Mayes
MARION COUNTY  Mark Griffith James Poston
+Richard City Grant Barham, Jr. Bill Norman
MARSHALL COUNTY  Nancy Adridge Timothy Harrison
MAURY COUNTY  Edward A. Hickman Shaw Daniels
MEIGS COUNTY  Don Roberts Angela Melhorn
MONROE COUNTY  Mike Lowery Regan Dalton
Sweetwater Dr. S. Keith Hickey Richard Rowe
MONTGOMERY COUNTY Michael Harris Eual Garnder-Dowdy
MOORE COUNTY  Chad Moorehead David Camp
MORGAN COUNTY  Mike Davis Terry Armes
OBION COUNTY  David Huss Roger Williams
Union City Gary L. Houston Janice Faulk
OVERTON COUNTY  Mike Gilpatrick Tim Vaughn
PERRY COUNTY  Gil Webb Martha Sharp
PICKETT COUNTY  Dianne Elder Frank Capps
POLK COUNTY  James Jones Jayson Lamb
PUTNAM COUNTY  Dr. Kathleen Airhart Jerry Maynard
RHEA COUNTY Dallas Smith Bill Davault
Dayton Richard L. Fisher Bob Vincent
ROANE COUNTY  Dr. Toni McGriff Darrell Langley
ROBERTSON COUNTY Dan Whitlow Alfred Boyter
RUTHERFORD COUNTY Harry Gill Mark Byrnes
Murfreesboro Marilyn M. Mathis David Hopper
SCOTT COUNTY  Sharon Wilson Jake Sharp
+Oneida S. Henry Baggett Nancy Williamson
SEQUATCHIE COUNTY  Johnny G. Cordell Charlie Rollins
SEVIER COUNTY  Dr. Jack A. Parton Mike Oakley
SHELBY COUNTY  Dr. Bobby Webb David Pickler
Memphis Dan Ward Patricia Robinson
SMITH COUNTY Roger Lewis  Shane Campbell
STEWART COUNTY  Phillip Wallace Billy Sexton
SULLIVAN COUNTY  Glenn Arwood Jake Bales
Bristol Dr. Steve F. Dixon Gwen Ellis
Kingsport Dr. Richard Kitzmiller Randall Montgomery
SUMNER COUNTY Benny Bills Will Duncan
TIPTON COUNTY  Dr. Tim Fite Rodney Eubank
TROUSDALE COUNTY  Margaret Oldham James Crabtree
UNICOI COUNTY  Denise H. Brown Pascal Bailey
UNION COUNTY  Charles E. Thomas David Coppock
VAN BUREN COUNTY Dr. Michael Martin Ricky Walling
WARREN COUNTY  Jerry Hale John Turner
WASHINGTON COUNTY  Grant A. Rowland, Jr. Eric Barnes
Johnson City Dr. Richard Bales Lottie Ryan
WAYNE COUNTY  Jerry Pigg Joe Treece
WEAKLEY COUNTY  Richard M. Barber Dr. Gordon Morris
WHITE COUNTY  Donny Haley Barbara Jared
WILLIAMSON COUNTY  Dr. Rebecca S. Sharber Gary Anderson
+Franklin City Dr. David Snowden Sherry Badger
WILSON COUNTY  Dr. James Duncan Teddy Cook
+Lebanon Dr. Sharon Roberts Steve Jones 

+Indicates Special School District